U Staszla

Dom Wypoczynkowy „U Staszla” położony jest w malowniczej miejscowości Bańska Wyżna. Czyste powietrze, błoga cisza i piękne widoki to największe walory okolicy. Zalety naszej miejscowości pozwalają odpocząć od codziennego stresu, pośpiechu i zgiełku miasta. Czytaj dalej...

Nasze pokoje

Pokoje Ekonomiczne

Dom gościnny U Staszla to komfortowe, przestronne pokoje, urządzone w klasycznym stylu...

Pokoje Standard

Dom gościnny U Staszla to komfortowe, przestronne pokoje, urządzone w klasycznym stylu...

Pokoje Superior

Poznaj wyjątkowe miejsce przesycone historią. Zanocuj w naszym nowym pokoju superior w...

Aktualne oferty

Wakacje w górach

Wakacje w górach

Wakacje to najlepszy czas na odpoczynek w górach. Nasza lokalizacja w Centrum Podhala ułatwi dotarcie do szlaków turystycznych zarówno w Tatrach jak również Pieninach, Gorcach i na Babiej Górze. Wiele terenów zielonych w pobliżu naszego Domu Wypoczynkowego umili regenerację i pozwoli Państwu prawdziwie wypocząć. Latem wokół naszego Domu Wypoczynkowego robi się zielono, co szczególnie cieszy naszych najmłodszych gości, którzy mogą beztrosko bawić się na łonie natury do wieczora. Prócz tego...

Weekend majowy na Podhalu

Weekend majowy

Spędź niezapomniany weekend we dwoje lub z rodziną w atrakcyjnej miejscowości na Podhalu. Poznaj urok górskich wędrówek w wiosennej scenerii. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy ofertę majówkową z godzinnym seansem w saunie i jacuzzi gratis dla każdej z osób.

Sylwester

Sylwester w górach to klasyk, który zawsze się sprawdza. Moc atrakcji na górskich stokach oprószonych białym puchem, wspaniałe regionalne przysmaki i niepowtarzalna góralska gościnność, sprawią, że każdy przywita Nowy Rok z uśmiechem na twarzy.

Dla grup

Naszą ofertę kierujemy zarówno do gości indywidualnych jak i do grup zorganizowanych, dla których przygotowaliśmy atrakcyjne zniżki oraz komfortowe warunki. Oferujemy całodzienne wyżywienie oraz wiele atrakcji wypełniających czas wolny. Nasz Dom Wypoczynkowy jest idealnym miejscem do organizacji firmowych bankietów. Zaufało nam wielu przedsiębiorców, m.in. „Compensa”, Kopalnia Węgla „Pniówek”, Huta Łabędy, PCK, BOT Elektrownia Opole S.A., WZZ Sierpień 80’ PTK i GK S.A.

Święta na Podhalu Tradycja świąt górali z Podhala

    Data dodania:

Tradycje świąt górali z Podhala.

W każdym zakątku Polski ludzie posiadają własne, unikalne tradycje związane ze świętami Bożegonarodzenia. Nie inaczej jest na Podhalu, gdzie przekazywane są one z pokolenia na pokolenie i stanowią bardzo ważny element okresu świątecznego.

Jak mawiał Jan Paweł II, który często odwiedzał Podhale: „Górale to jedyne w swoim rodzaju społeczeństwo, które nosi w sobie znamiona wielkiej polskiej tradycji, tak wielkiej, że trzeba ażeby ona trwała nadal, ażeby żaden obyczaj, żaden styl i moda współczesności tej wielkiej podhalańskiej tradycji nie zniszczyły i nie wyparły.”

Przygotowania do świąt.

Boże Narodzenie poprzedza okres adwentu, w którym to obowiązują określone zasady odnośnie spożywanych dań. Dawniej ściśle przestrzegane, obecnie są traktowane z lekkim przymrużeniem oka. Według tradycji w okresie tym powinno się unikać jedzenia mięsa i tłuszczy, a do potraw używać tylko mleka. Spożywanie alkoholu, w tym okrasie jest również surowo zabronione.

Wigilia.

Post, który rozpoczął się w okresie adwentu, kończony jest podczas uroczystej wigilijnej wieczerzy. Do kolacji zasiada się, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda, według tradycji gazda wnosił do izby snop siana, który stawiał obok stołu. Po święcie Trzech Króli młócono go, a uzyskane ziarno służyło do pierwszego wysiewu.


Przed rozpoczęciem wieczerzy gazda jako gospodarz domu bierze opłatek i rozpoczyna składanie życzeń, dzieląc się nim z całą rodziną. Po życzeniach wszyscy zasiadają do wspólnej kolacji. Na wigilijnym stole powinno znaleźć się dwanaście dań, a pod obrusem pachnące sianko, symbolizujące narodziny Jezusa w Betlejem. Nie powinno także, zabraknąć wolnego nakrycia, które dawniej stawiano, aby „bida się najadła i dała spokój”, a obecnie jest ono przygotowane dla niespodziewanego gościa.

Świąteczne tradycje nie omijają również domowych zwierząt. Resztki potraw po wieczerzy składa się do jednego garnka i zanosi zwierzętom, również sianko, które znajduje się pod obrusem dodaje się do codziennej paszy bydła, "co by zdrowo się chowało."

Przed północą wszyscy domownicy udają się do kościoła na pasterkę, gdzie śpiewane są góralskie kolędy.

25 i 26 Grudzień.

Boże Narodzenie to dzień poświęcony dla rodziny, w którym nie odwiedza się nikogo i należy powstrzymać się od jakichkolwiek prac domowych.

Drugi dzień Świąt czyli Świętego Szczepana, to czas wzajemnych odwiedzin i wspólnego śpiewania kolęd. Od tego dania, do Trzech Króli, rozpoczyna się również kolędowanie, w którym najczęściej przebrane dzieci chodzą po domach i śpiewają dla ich mieszkańców.

Szybki kontakt

Zarezerwuj swój wymarzony urlop w górach już teraz! Zachęcamy do kontaktu telefonicznego, za pomocą maila lub ze strony, przez formularz kontaktowy.

kom: +48 601 49 65 43 tel: +48 18 27 550 60

Rezerwuj teraz Napisz do nas